خروج از معضلات شهرنشینی نیازمند رویدادهایی همچون کلیماتون تهران 2020 است

خروج از معضلات شهرنشینی نیازمند رویدادهایی همچون کلیماتون تهران 2020 است

نسیم شکاری

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB)

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) در واکنش به برگزاری رویداد کلیماتون 2020 گفت: این گردهمایی یک رویداد بین‌المللی است که همین برگزاری همزمان این دورهمی محیط‌زیستی در چندین شهر دنیا پیام مهمی برای شهرها در پی دارد.
به گزارش ستاد خبری کلیماتون 2020، نسیم شکاری با اشاره به اینکه زمان آن رسیده با توجه به روند رو به رشد و سرعت‌بالای روی آوردن مردم به شهرنشینی در دنیا تغییرات اساسی در نوع زندگی شهروندان ایجاد ‌شود، تصریح کرد: اگر این مهم مد نظر مسئولان حوزه حفاظت از محیط زیست و شهروندان قرار نگیرد، بی شک با آهنگ کنونی زندگی شهرنشینی در آینده نه‌چندان دور، محیط‌زیست آسیب‌های غیرقابل‌جبران بیشتری را متحمل خواهد شد.
وی با بیان اینکه کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست به طوریکه بر اساس آمارهای جهانی تا سال 2050 در کل دنیا 90 درصد جمعیت زمین شهرنشین خواهند شد، ادامه داد: اگر این سرعت شهرنشینی را در نظر بگیریم همین حالا نیز دیر شده است. برای همین در دنیا دیگر موضوع تغییر اقلیم مطرح نیست و بیشتر موضوع بحران اقلیم مدنظر کارشناسان حوزه حفاظت از محیط‌زیست است.
شکاری با تاکید بر اینکه باید هر چه زودتر برای شهرها فکری شود و تنها طرح‌ها و برنامه‌های مشخص برای حفظ و توسعه محیط‌زیست شهری می تواند راه خروج از معضلات زیست محیطی باشد، افزود: بی‌شک برگزاری رویدادهایی از جنس کلیماتون می‌تواند نجات‌دهنده شهرها باشند. چراکه این رویدادها منجر به خلق ایده‌های جدید در جهت حفظ محیط‌زیست می‌شوند. ضمن آنکه این ایده‌ها کمک می‌کنند زندگی انسان‌ها در شهرها نیز از کیفیت بهتری برخوردار شود و مشکلات کنونی که شامل انواع آلودگی‌ها می‌شود به کمترین میزان خود برسد.
مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان این نکته مهم را یادآوری کرد که با شهرنشین شدن مردم میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و سایر آلاینده‌های شهری افزایش یافته و در پی آن شاهد گرم شدن زمین و تغییرات ناخوشایند اقلیم هستیم و بیان کرد: در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که مختص یک کشور یا یک منطقه نیست و به‌صورت رشته‌ای از معضلات زیست‌محیطی تمامی شهرها و کشورها را درگیر خودکرده است و معضلی جهانی است. از همین رو زمان مشارکت های بین المللی فرا رسیده است.

کلیماتون فرصتی برای نجات جان کره زمین است


شکاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش برگزاری رویدادهایی از جنس کلیماتون گفت: این چنین اقداماتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه می‌تواند زمین را از رسیدن به نقطه حساس و خطرناک زیست‌محیطی نجات دهد. زیرا امروز شهرهای دنیا گرفتار بحران اقلیم هستند و هر ایده و طرح نوینی که مانع از تخریب بیشتر محیط‌زیست شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان با اشاره به اینکه سال‌هاست که موضوع شهرهای هوشمند و پایدار مطرح می‌شود و تهران نیز به دنبال تحقق این مهم است، افزود: در راستای تحقق این مهم شهرداری تهران در اجرای این طرح یعنی شهر هوشمند گام‌های خوبی برداشته است.
وی با یادآوری آنکه در رویداد کلیماتون می‌توانیم یکی از مباحث مهمی که در طراحی ایده‌ها مدنظر شرکت‌کننده قرار دهیم ساختمان‌های سبز و هوشمند است، بیان کرد: متأسفانه با وجود آنکه ساختمان‌ها در هر شهری از مهم‌ترین المان‌های شهری‌اند اما ازلحاظ مصرف انرژی و زیبایی‌شناسی دچار ضعف‌های چالش‌برانگیزی هستند. در ایران نیز ساختمان‌ها از زمان طراحی، ساخت و سپس بهره‌برداری و درنهایت الگوهای رفتاری ساکنان، با موضوع مصرف بهینه انرژی آشنا نیستند.
به گفته شکاری بر اساس آخرین آمار جهانی ساختمان‌های ایران به لحاظ شاخص مصرف انرژی بیش از 2.5 برابر متوسط دنیا مصرف انرژی دارند. این آمار بالا نشان‌دهنده آن است که درزمینهٔ ساخت ساختمان‌ها دچار ضعف حائز اهمیتی هستیم که در رویداد کلیماتون با ایده‌های نوین می‌توانیم این ضعف را بهبود بخشیم.
وی با اشاره به اینکه در بخش ایده پردازی در زمینه ساخت ساختمان های دوستدار محیط زیست پتانسیل‌های خوبی برای بهبود طراحی ها وجود دارد، تصریح کرد: این مهم می‌تواند مدنظر ایده پردازان این رویداد قرار بگیرد تا در راستای تغییرات اقلیم حرکت مثبتی داشته باشیم و به سمت معماری پایدار و سبز حرکت کنیم.
مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان خطاب به ایده پردازان رویداد کلیماتون این نکته را یادآوری و بیان کرد: شرکت کنندگان کلیماتون نباید فراموش کنند یکی از پیش‌شرط‌ها در طراحی ایده‌ها باید ملموس و نزدیک بودن این مباحث به نیاز بازار و کاربردی بودن باشد تا بتوانند تجاری‌سازی شوند. درواقع این ایده‌ها باید بتوانند نیاز مردم را حس کرده و در جهت رفع آن با روش‌های کاربردی عمل کنند. البته دولت و نهادهای بالادستی نیز لازم و ضروری است که از این ایده‌ها حمایت کنند تا شاهد تحقق بسیاری از ایده‌ها و مقابله با چالش‌های بزرگ شهرها به‌ویژه تهران باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *