رویکردها را در نظر داشته باشیم

دسته بندی : رویکردها

رویکردها را در نظر داشته باشیم

در جریان رویداد کلیماتون تهران 2020 ضرورت دارد که به چهار رویکرد زیر دقت داشته باشیم و تلاش کنیم که در تمام ایده‌های تحول‌آفرین، نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها، این رویکردها را به کار بگیریم. این چهار رویکرد هر یک به نوبه خود اهمیت دارند و به گونه‌ای با زندگی مردمان در شهر ارتباط دارند.

زندگی حین کرونا و پساکرونا

طبیعی است که با همه گیری ویروس کرونا و گسترش بیماری کوید 19، زندگی تک تک ما در کلانشهر تهران تحت تأثیر قرار گرفته است. در این دوران، ما یاد گرفته‌ایم که فاصله فیزیکی را رعایت کنیم، تلاش کنیم که کمتر جلسات و نشست داشته باشیم، بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی، شکل‌های دیگری به خود گرفته است و از جمله اینکه بسیاری از کلاس‌ها و کارگاه‌ها آنلاین شده است. طبیعی است که همین تغییرات در دوره همه‌گیری کرونا، در شکل‌گیری رفتارهای ما در دوره پساکرونا مؤثر است. به هر حال ما یاد گرفتیم که فاصله را حفظ کنیم، متوجه باشیم که باید از سالمندان خود مراقبت کنیم؛ آنان منابع عاطفی غنی اجتماع هستند. به تدریج سبک زندگی ما تغییر کرده است و بسیاری از رفتارهایی را که در گذشته داشتیم، دیگر نداریم. در ایده‌پردازی و تدوین طرح‌های پیشنهادی خود برای کرونا، متوجه رویکرد تغییر سبک زندگی در دوره کرونا و پساکرونا باشید. در نظر داشته باشید که در این دوران مهارت‌های مثبت‌‌نگری، به کارگیری استعدادها، داشتن انعطاف، قدرت حل مسئله و سازگاری با شرایط کمک‌کننده بودند.

ارتقای نقش زنان و جوانان در مقابله با تغییرات اقلیمی

زنان و جوانان دو گروه اجتماعی مهم هستند که می‌توانند نقش مؤثری در مقابله با تغییرات اقلیمی داشته باشند. لازم است که در جریان ایده‌پردازی خود به نقش زنان و جوانان دقت داشته باشیم. حدود 47 درصد از جمعیت کشورمان جوانان 15 تا 29 ساله هستند و طبعاً بسیاری از آنها در شهرها زندگی می‌کنند. طبیعی است که بسیاری از کسانی که در کلیماتون شرکت کرده‌اند جوان و حتما بسیاری از آنان زن باشند. در این صورت، در ابتکارات خود، نقش خود یعنی جوانان و زنان را در مقابله با تغییرات اقلیمی در نظر داشته باشید. در کلانشهر تهران، فعالیت‌های بسیاری توسط جوانان و زنان در محله‌های شهر صورت می‌گیرد. امید است که توان بالقوه آنان در شهر در ایده‌های شما به کار گرفته شود.

ترویج سبک زندگی پایدار و ارتقای مشارکت اجتماعی

طبیعی است که سبک زندگی تک تک ما در کلان شهر باعث پدید آمدن وضعیت پیچیده کنونی شده است. لازم است که این سبک زندگی تغییر یابد، و در این سبک جدید، حتما پایداری منابع در نظر گرفته شود، بدین مفهوم که در ایده‌های تحول‌آفرین شما برای کلانشهر تهران، لازم است که به این سبک تازه زندگی پایدار پرداخته شود، و این مقدور نمی‌شود مگر آنکه تک تک ما پا به میان گذاشته و برای زندگی بهتر در این شهر، مشارکت اجتماعی داشته باشیم. در ایده‌های شما، لازم است که به این سبک پرداخته شود و مشخص شود که چگونه ایده شما باعث افزایش مشارکت اجتماعی در این شهر می‌شود. فراموش نکنیم که تقویت فرایند مشارکت با افزایش سرمایه اجتماعی و میزان اعتمادپذیری و همکاری میان شهروندان ارتباط مستقیم دارد.

هوشمندسازی و توسعه فناوری

این رویکرد یعنی هوشمندسازی و توسعه فناوری از ویژگی‌های خاص عصر حاضر است. اگر قرار باشد که ایده تازه‌ای مطرح شود می‌تواند بر بستر هوشمندسازی طرح شود. طبیعی است که یکی از نیازهای شهر بزرگی مانند تهران، نوآوری اجتماعی هوشمند است که بتواند هم مدیریت پایداری از منابع را ارائه دهد و هم پاسخگوی نیازهای اجتماعی انسان مدرن باشد. امروز به عبارت‌های بسیار اشاره می‌شود مانند حمل و نقل هوشمند، یا انرژی هوشمند یا اقتصاد هوشمند. در همین راستا، سامانه‌های یکپارچه هوشمند مدیریت در عرصه‌های مختلف در حال ظهور و بروز است. ایده های تحول آفرین شما می‌تواند هوشمندسازی و توسعه فناوری نوین را با دقت به کار گیرد. دقت داشته باشیم که هدف اصلی هوشمندسازی شهری ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است اما به گونه‌ای که در برابر تغییرات اقلیمی تاب‌آوری بیشتری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *