غلبه بر اثرات تغییراقلیم نیازمند اقدام همگانی با مسئولیت مشترک

غلبه بر اثرات تغییراقلیم نیازمند اقدام همگانی با مسئولیت مشترک

شینا انصارى در آيين افتتاح مجازى رویداد بین المللی« کلیماتون تهران» ٢٠٢٠:

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به مغفول ماندن مقوله تاب آوری و سازگاری بعنوان محوری مهم در مقابل پدیده «گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی» تاکید کرد: غلبه بر اثرات تغییراقلیم نیاز به اقدام همگانی با مسئولیت مشترک اما متفاوت در کشورهای مختلف دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، “شینا انصاری” با اشاره به آغاز به کار رویداد بین المللی «کلیماتون» با بیان اینکه در جهان امروز متاسفانه شهرها همچنان کانون ناپایــداری محیـط زیسـتی هستند، گفت: آلودگی هـای محیطـی، انتشارگازهای گلخانه ای، محدودیت منابـع و شکنندگی اکوسیستم ها و زیستگاه های طبیعی شهر از جمله مهمترین مشخصه های ناپایداری محیط زیستی شهرها هستند.
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار تصریح کرد: شهرها بعنوان گلوگاه های مصرف در شبکه گسترده فعالیت های انسانی روی زمین و بعنوان بزرگترین مصرف کننده های منابع طبیعی به شمار می آیند لذا، باید با مصرف کارآمدتر منابع و انرژی و انطباق و هماهنگی بیشتر با طبیعت، قابلیت پایداری خود را افزایش دهند.
انصاری با بیان اینکه در حال حاضرکه بیماری کووید 19 کشورهای جهان را با چالش جدی مواجه کرده است، مسئله “گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی” چالش بزرگ‌تری را مقابل بشر قرار داده است اظهار داشت : مسئله‌ای که مشابه کرونا یک مسئله جهانی است، ولی به‌واسطه عوارض تدریجی و بلندمدت آن در مقایسه با تأثیرات سریع بیماری کرونا، تبعات و پیامدهای آن همچنان برای بخش اعظمی از سیاستگذاران و مردم نادیده گرفته می‌شود که این غفلت می‌تواند بقای انسان‌ را در کره زمین تحت‌ تاثیر قرار دهد.
انصاری معتقد است حرکت در مسیر شهرهای تاب آور و زیست پذیر همچنان از محوری ترین موضوعات محیط زیست شهری در جهان امروز است که کاهش خودرو محوری حمل و نقل شهری، کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر، تقویت اقتصاد چرخشی و جلب مشارکت فراگیر شهروندان از مهمترین مولفه های تسریع حرکت در مسیر شهر پایدار است.
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با تاکید بر اینکه شرایط متفاوت شهرها و تمایزات موجود بین شهرهای مختلف جهان، کار جستجوی راه حل های موثر جهت رفع مسائل را به موضوعی پرچالش برای سیاستگذاران، طراحان و ساکنین شهرها تبدیل کرده، گفت: با این حال حرکت در مسیر بهبود کیفیت زیست پذیری شهرها، از جمله ضروریاتی است که برای کاهش تبعات و پیامدهای آتی ناگزیر باید به آن توجه کرد. مسیری که مهمترین مولفه آن درک این واقعیت است که انسان شهرنشین علی رغم دستاوردهای بزرگ خود نیازمند برقراری ارتباطی تنگاتنگ با طبیعت و محیط زیست و تبعیت از نظام حاکم بر آن است.
وی گفت: وقتی صحبت از تغییر اقلیم به میان می آید، معمولا بحث مقابله با انتشارگازهای گلخانه ای و کاهش آن ها مطرح می شود و متاسفانه مقوله تاب آوری و سازگاری بعنوان محوری مهم در مقابل این پدیده مغفول می ماند. در حالیکه این موضوع برای کشورهایی همچون ایران که بسیار متاثر از پیامدهای تغییر اقلیم هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
انصاری بیان کرد: در این راستا رویداد بین المللی کلیماتون با محوریت گرمایش زمین و تغییرات اقلیم و با هدف ایده پردازی و دریافت ایده های خلاقانه و کاربردی جهت حل این معضل در شهرها و افزایش تاب آوری آنها از سال 2015 تاکنون در بیش از 145 شهر دنیا به صورت همزمان برگزار می شود.
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار افزود: کلیماتون یک برنامه شهر محور است که تلاش دارد با ایجاد فضایی مطلوب برای خلق و توسعه ایده های نوین به منظور رفع مشکلات محیط زیست شهری و ایجاد بستری مناسب جهت حمایت از ایده‌های نوآورانه، خلاقانه و کاربردی با دعوت از اقشار مختلف جامعه بویژه نسل جوان کشور بتواند زمینه‌ مقابله با اثرات گرمایش زمین در شهرها را فراهم نماید، چراکه غلبه بر اثرات تغییراقلیم نیاز به اقدام همگانی با مسئولیت مشترک اما متفاوت در کشورهای مختلف دارد. که البته این موضوع لزوما به معنای پیدا کردن راه حل های کامل و یا اقدام سریع برای تغییرات اقلیمی نیست.
انصاری در پایان با اشاره به اینکه در رویداد کلیماتون سال گذشته یکی از ایده های مطرح شده از ایران بعنوان در بین ایده های منتخب معرفی شده از میان هزار طرح برتر جهانی قرار گرفت، گفت: امسال با توجه به استقبال و حضور گسترده تر، امیدواریم بتوانیم در سطح جهانی نقش پر رنگ تر و تاثیرگذاری داشته باشیم. همچنین ایده های کاربردی می توانند به فراخور موضوع از سوی حامیان و سرمایه گذاران دولتی و خصوصی و کارآفرینان مورد حمایت واقع شده و با تجاری سازی در فرایند اجرا قرار گیرند. که این امر به مدیریت شهری در حل معضلات محیط زیستی کمک شایانی می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *