امروز زمان آن رسیده برای برون رفت از مشکلات زیست محیطی منطقه ای رفتار کنیم و جهانی بیندیشیم.

امروز زمان آن رسیده برای برون رفت از مشکلات زیست محیطی منطقه ای رفتار کنیم و جهانی بیندیشیم.

رئیس دبیرخانه ستاد راهبردی مرکزی ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات شهر تهران در نخستین روز برگزاری رویداد کلیماتون تهران 2020 که به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: امروز زمان آن رسیده برای برون رفت از مشکلات زیست محیطی منطقه ای رفتار کنیم و جهانی بیندیشیم.
به گزارش ستاد خبری رویداد کلیماتون 2020، مهدی شیرزاد در نخستین روز از رویداد سه‌روزه کلیماتون 2020 تهران در بخش کارگاه تخصصی سبک زندگی پایدار و ارتقا مشارکت اجتماعی، با بیان اینکه نباید به کشورهای توسعه یافته نگاه کنیم و فاصله رفتاری مان را بهانه ای برای انفعال در حوزه حفظ محیط زیست قرار دهیم، تصریح کرد: بارها وقتی به فردی تذکر محیط زیستی می دهیم و به مثالی از کشورهای توسعه یافته اشاره می کنیم می شنویم که می گوید آنها در جایگاهی هستند که برای کشور ما دست یافتنی نیست. همین بهانه سبب بسیاری از رفتارهای تخریبی شهروندان در محیط زیست شهری شده است.
وی با تاکید بر اینکه همه شهروندان لازم است که یکسری از الزامات زیست محیطی را رعایت کنند تا شاهد حفظ طبیعت شهرها باشیم، ادامه داد: توسعه مسئولانه در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
شیرزاد عملکرد برخی مدیران در مسائل و معضلات محیط زیستی را به پاک کردن صورت مسئله تشبیه کرد و گفت: در بحث آرادکوه و دپوی زباله در جنوب شهر تهران شاهدیم که برخی می گویند این مکان باید به نقطه دیگری منتقل شود. این یعنی از یک سو بسط معضلی زیست محیطی در سطحی وسیع تر و از سوی دیگر پاک کردن صورت مسئله به جای حل مشکل.
وی با یادآوری اینکه در مبارزه با تخریب محیط زیست و پیامدهای مخرب آن برای زندگی تک تک شهروندان با دو نکته مهم مواجه هستیم، گفت: متاسفانه در گذشته افراد به محله و شهرشان حس تعلق خاطر داشتند اما امروز نبود این حس تعلق مشکلات فراوانی به بار آورده است.
رئیس دبیرخانه ستاد راهبردی مرکزی ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات شهر تهران با اشاره به اینکه در ابر کلانشهرهایی مثل تهران با شهروندانی مواجه هستیم که آمده اند تا ناشناخته باشند و لزوما علاقه ای به روابط گسترده اجتماعی ندارند، گفت: اگر قرار است محیط زیست را حفظ کنیم باید حق بر شهر را به شهروندان بیاموزیم. بر موضوعاتی همچون تکالیف و حقوق شهروندی تمرکز کنیم و با موضوعات زیست محیطی مواجه شده و مشکلات را حل کنیم. در واقع باید منطقه ای رفتار کنیم و جهانی بیندیشیم تا شاهد حفظ طبیعتی باشیم که به سختی بازسازی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *