زنان و جوانان نقش بسیار مهمی بر تاب آوری شهرها دارند و رفتارهای صحیح آنان منجر به کاهش ریسک های شهری می شود

زنان و جوانان نقش بسیار مهمی بر تاب آوری شهرها دارند و رفتارهای صحیح آنان منجر به کاهش ریسک های شهری می شود

معاون راهبردی و برنامه ریزی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در دومین روز برگزاری رویداد کلیماتون تهران 2020 که به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: زنان و جوانان نقش بسیار مهمی بر تاب آوری شهرها دارند و رفتارهای صحیح آنان منجر به کاهش ریسک های شهری می شود که توسعه پایدار، ارتقا شاخص های فرهنگی، اجتماعی و بهبود وضعیت محیط زیست حاصل می شود.
به گزارش ستاد خبری رویداد کلیماتون 2020، زهرا جواهریان به عنوان سخنران دومین روز از رویداد سه‌روزه کلیماتون 2020 تهران درباره رویکرد ارتقا نقش زنان و جوانان در مقابله با تغییرات اقلیمی تصریح کرد: همه ما تلاش می‌کنیم که محیط شهرها را سالم و ایمن با مزایای اجتماعی برای گروه‌های مختلف و نسل‌های بعدی فراهم کنیم اما نباید فراموش کنیم که برای پایداری شهرها یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد عدالت جنسیتی است.
وی با اشاره به اینکه نبود عدالت جنسیتی بر مهاجرت از روستا، رشد زاغه نشینی و تمایل به شهرنشینی را بیتش رمی کند، ادامه داد: تغییرات اقلیم بر زنان وجوانان نسبت به مردها اثر بیشتری می گذارد.
وی با تاکید بر اینکه در محیط های شهری باید آمادگی هرگونه مقابله با تنش ها را داشته باشیم، خاطر نشان کرد: همه ما با عوارض تغییر اقلیم و اثرات مخرب آن بر شهرها آشنا هستیم. خشکسالی، آسیب و به مخاطره افتادن محیط زیست شهر و به طور کلی کاهش تاب آوری از اثرات مخرب این موضوع است. مسئله مهمی که با آموزش برطرف می شود.
جواهریان با بیان اینکه زنان به دلیل دسترس کمتر به منابع مالی، نداشتن نقش اثرگذار بر سیاست ها و فرا نگرفتن مهارت های مقابله با آسیب های تغییرات اقلیم بیش از مردا در معرض آسیب های این حوزه قرار می گیرند، گفت: ابعاد تغییر اقلیم 2 وجه دارد نخست آسیب پذیری بیشتر که در ابتدا متوجه جوانان و زنان است و بعد دیگر اثری است که زنان اگر آموزش ببینند بر سازگاری و مقابله با تغییرات اقلیم دارند و می توانند تاب آوری شهرها را افزایش دهند.
معاون راهبردی و برنامه ریزی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه افزود: اگر بتوانیم اصلاح الگوی مصرف را به زنان و جوانان و به واسطه این دو گروه به خانواده ها آموزش دهیم بی شک شاهد ارتقا وضعیت مدیریت محیط زیست خواهیم بود، گفت: خانواده ها در موضع پیشگیری می توانند میزان تولید گازهای گلخانه ای را کاهش دهند و این یعنی کاهش آهنگ تغییر اقلیم شهرها.
جواهریان درباره اقدامات معاونت برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره آموزش زنان و جوانان نسبت به مسائل زیست محیطی گفت: یک دوره آموزشی با مشارکت دانشگاه تهران با موضوع نقش زنان و جوانان بر تغییرات اقلیم برگزار کردیم که در این دوره هم مدیران دستگاهی آموزش دیدند و هم ان جی اوهای سراسر کشور تا همگی به عنوان سفیرانی در نقاط مختلف کشور راه های مقابله و سازگاری با تغییرات اقلیمی را به زنان و جوانان آموزش دهند.
وی ادامه داد: بر اساس ابلاغیه رئیس جمهور و به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی، با کمک وزارت خانه های نیرو نفت در سراسر کشور دوره های رد پای آب برگزار کردیم که در هر استانی که این طرح اجرا شد برای اصلاح الگروی مصرف آب و آموزش زنان و جوانان بیش از هزار ان جی او به شبکه رد پای آب پیوستند. همچنین برای بهینه سازی مصرف انرژی در خانواده ها نیز با مشارکت وزارت نفت تفاهم نامه ای امضا کردیم که اقدام مشابهی انجام خواهد شد.
جواهریان باین بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات مهم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری آموزش تاب آوری در 950 محله سراسر کشور بوده است، گفت: تسهیل گران سطح 1 و 2 را در سراسر کشور آموزش دادیم تا آموزش تاب آوری را در روستاها و شهرها آموزش دهند که تا به حال این طرح در 550 محله کشوری برگزار شده است.
وی با تاکید بر اینکه در این طرح در نظر داریم تاب آوری اجتماعی را پیگیری کنیم، گفت: این طرح ادامه خواهد داشت و در نظر داریم اجرای طرح تاب آوری امسال در 31 استان با جدیت پیگیری شود.
معاون راهبردی و برنامه ریزی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با اعلام اینکه 2 گروه هدف در این معاونت مورد توجه هستند، ادامه داد: زنان سرپرست خانواده و دانشجویان جویای کار دو گروه هدفی هستند که مورد توجه اصلی ما هستند و از کسب و کارهای این دو گروه که در راستای دوستداری محیط‌زیست بوده و دارای استانداردهای لازمه هستند حتی اگر مشاغل خانگی نیز باشند حمایت می کنیم.
جواهریان با اعلام اینکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از تمام کسب و کارهایی که اقدامات شان منجر به کاهش مصرف منابع می شود حمایت می کند، گفت: از ان جی اوهایی که طرح‌ها و پروژه‌هایی در راستای زنان و جوانان در زمینه تغییرات اقلیم دارند حمایت می کنیم و این پروژه ها در اولویت حمایتی ما هستند.
معاون راهبردی و برنامه ریزی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه آماده سازی بستر مشارکت های اجتماعی رابطه مستقیمی با آگاهی و سواد اقلیمی در مقابله با تغییرات اقلیمی دارد، گفت: بازیگران اصلی افزایش آگاهی تشکل‌های مردمی هستند که در تعامل با مسوولان می‌توانند در آگاه سازی جامعه نقش مهمی ایفا کنند. از همین رو باید باید به سمتی حرکت کنیم که آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیم کمتر متوجه زنان و جوانان باشد و این مهم تنها با آموزش‌ها میسر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *