کلیماتون تهران را بشناس

دسته بندی : دسته‌بندی نشده

کلیماتون تهران را بشناس

سفر کلیماتون، سفری است گروهی!

کلیماتون در راه است و ساکنان کلان شهر تهران، به ویژه کسانی که به بهبود شرایط محیط زیستی این شهر علاقه‌مند هستند، احتمالا از آمدن کلیماتون خوشحالند ! چرا؟ چون یک بار دیگر تلاش می‌کنند که ایده‌های تحول‌آفرین و الهام‌بخش خود را طرح کنند، ایده‌هایی برای اینکه این شهر بزرگ بتواند جای بهتری برای زندگی ساکنانش شود.

خوش آمدید!

امیدوارم کلیماتون امسال بتواند فرصتی برای تجربه‌های تازه باشد، البته همه این تازگی، بستگی به شما و البته ما دارد و اینکه چه اندازه مسئولانه در این مسیر قدم بگذاریم. بله، سفر کلیماتون در کلانشهر تهران، یک سفر مسئولانه است.

یادمان باشد همه ما برای کاهش گازهای گلخانه‌ای مسئول هستیم و کلیماتون اصولا برای برای افزایش تاب‌آوری و سازگاری بیشتر در مواجه با تغییرات اقلیمی طراحی شده است. لازم است که تلاشمان را کنیم تا بتوانیم گازهای گلخانه‌ای را همچنان کاهش دهیم. شهرهای ما به چنین تاب‌آوری و سازگاری نیاز دارند.

کلیماتون امسال، پنج چالش را طرح کرده است تا همه با هم بتوانیم مسیرهای تازه‌ای را برای تبدیل این چالش‌ها، به فرصت‌های بهتری برای یک زیست سبز تبدیل کنیم. این چالش‌ها عبارتند از:

  • مدیریت مصرف انرژِی و توسعه انرژی های پاک
  • حمل و نقل پایدار و ارتقای کیفیت هوا
  • استفاده بهینه از منابع آبی و بازچرخانی آب
  • توسعه ساختمان های سبز
  • کاهش پسماند (کاپ)

می‌توانیم قهرمانان این سفر باشیم و بدرخشیم! واقعیت این است که پنج چالش پیش رو، چالش های مهمی در کلانشهر تهران است، چالش‌هایی که اگر بتوانیم از آنها عبور کنیم، می‌تواند کمک کند که زندگی بهتری را در شهر تهران داشته باشیم. زمان کوتاه است و علاقه‌مندان بسیار ! کلیماتون فرصتی است که ایده‌های تحول‌آفرین و الهام‌بخش خود را در این پنج چالش طرح کنیم.

اما تنهایی سفر سختی است. برای همین سفر مسئولانه امسال، یک سفر گروهی است. امروز کلانشهر تهران، بیش از هر چیز دیگری نیاز دارد که این خلاقیت و ابتکارات بتواند با توان گروهی شما، تبدیل به طرح‌های اجرایی شود. برای همین تمام فعالیت‌ها برای خلاقیت و ابتکار و تبدیل ایده‌ها به طرح، در قالب تیم‌ها انجام می‌شود. کار تیمی این توان را در ما ایجاد می‌کند که در زمان کوتاه بتوانیم از عهده نوشتن طرح برآییم. در کار تیمی، تقسیم کار وجود دارد و اگر منسجم و با همفکری و گفتگو به پیش برویم، می‌توانیم ظرف مدت زمان تعیین شده و قبل از موعد مقرر، مطابق با اصول فنی و در چارچوب فرم طرح، پروژه‌ای را آماده کنیم که هم خلاقانه (تحول‌آفرین و الهام‌بخش) باشد و هم فنی.

یادمان باشد که اگر تنهایی کار کنیم، همواره این ریسک وجود دارد که کیفیت طرح‌هایمان پایین بماند زیرا بازخورد لازمه را برای بهبود آن در اختیار نداریم؛ ممکن است مهارت‌های لازم را برای نوشتن یک طرح همه‌جانبه نداشته باشیم یا ممکن است نتوانیم در زمان لازم این کار را به سرانجام برسانیم! تنهایی کمتر یاد می‌گیریم و ممکن است به هر دلیلی غیرقابل پیش‌بینی (مانند بیماری یا …) نتوانیم کار را تمام کنیم.

یادمان باشد که اگر تیم خوبی را آماده کنیم، می‌توانیم کیفیت بهتری را ایجاد کنیم، اعضای تیم به هم بازخورد می‌دهند، و مهارت‌های متفاوت اعضای تیم کمک‌کننده است. در ضمن از هم یاد می‌گیریم، و اگر اتفاقی هم رخ دهد، همچنان می‌توانیم آن را به سرانجام برسانیم. شادی برای یک پیروزی کوچک در یک تیم، انگیزه ما را چند برابر می‌کند.

تلاش کنیم که تیم خوبی را آماده کنیم یا حداقل ما در کنار شما خواهیم بود تا تیم خوبی را شکل دهید و بتوانید از عهده این مهم برآیید. منتظر ایده‌های تحول‌آفرین و الهام‌بخش شما هستیم!

کلیماتون، سفری است مسئولانه و تیمی برای کلانشهر تهران !

دکتر سعید نوری نشاط

منتور ارشد کلیماتون تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *